Prawdopodobieństwo pozytywnego wyroku w sądzie kościelnym

Prawdopodobieństwo pozytywnego wyroku w sądzie kościelnym Prawdopodobieństwo pozytywnego wyroku w sądzie kościelnym

Unieważnienie małżeństwa kościelnego nie dotyczy tylko osób znanych. Jak pokazują statystyki, nawet 75% wniesionych spraw kończy się pozytywnym wyrokiem.

Dane przeczą zatem powszechnej opinii, że rozwód kościelny jest możliwy wyłącznie dla osób bogatych i znanych, czyli celebrytów. Przykładowo - w 2017 roku w Polsce zostało złożonych aż 4300 spraw w sądach kościelnych.

Pandemia w 2020 roku nieco zachwiała decyzjami wśród polskich rodzin, jednakże 3166 spraw nie oznacza malejącego zainteresowania procesami o nieważność małżeństwa kościelnego. Wręcz przeciwnie.

Coraz większa świadomość istnienia nieważności małżeństwa

Coraz więcej osób jest świadomych możliwości wniesienia skargi i przeprowadzenia procesu w sądzie kościelnym. Praktycznie wszystkie ważne informacje można znaleźć w sieci, upewniając się, jakie argumenty są brane pod uwagę, aby pozew był skuteczny.

W ostatnich latach decyzje o stwierdzeniu nieważności małżeństwa ustabilizowały się na poziomie 69-75%. Jeszcze w 1989 roku wskaźnik ten oscylował na 64%, jednakże teraz - np.  w 2016 roku było to 75% spraw pozytywnych, a w 2020 roku 69%, czyli ponad 2500 procesów.

Czas trwania procesu kościelnego nie jest natomiast regułą. Niektóre z nich formalnie kończą się po upływie roku, jednak inne - zwłaszcza kiedy strony oraz świadkowie nie są zdyscyplinowani oraz współpracujący, to sprawa wydłuża się nawet do kilku lat. Mimo to sądy kościelne w każdym przypadku starają się przeprowadzać proces jak najbardziej efektywnie.

Na czym opierane są procesy kościelne?

Przypomnijmy, na czym opiera się proces wnoszący o rozwód kościelny. W większości przypadków, orzekający biskup uznaje, że ​​małżeństwo nie było ważne od samego początku. Ponieważ jest to tak powszechne, warto przyjrzeć się bliżej temu, co może spowodować, że małżeństwo jest uznane za nieważne.

Jednym z częstych powodów, dla których małżeństwo jest uznawane za nieważne, jest to, że jeden lub oboje małżonkowie nie byli w pełni świadomi tego, co robią, kiedy się pobrali. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak choroba psychiczna, używanie narkotyków lub alkoholu lub cierpienie z powodu innej choroby. W takich przypadkach sąd biskupi uznaje, że małżonkowie nie byli w pełni świadomi tego, co robili, kiedy się pobrali, i dlatego ich małżeństwo jest nieważne.

Innym częstym powodem, dla którego małżeństwo jest uznawane za nieważne, jest to, że jeden lub oboje małżonkowie nie mogli lub nie chcieli wypełnić swoich małżeńskich obowiązków.


Wspomniane wątki zostały w maju 2022 roku szeroko poruszone w ogólnopolskich mediach internetowych, przy udziale naszej kancelarii. Artykuły traktujące o procesach pojawiły się m.in. na portalach Onet, Wprost oraz Money.pl.

Czy stres pourazowy może mieć wpływ na ważność mał...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 25 czerwiec 2024