Unieważnienie małżeństwa - ile razy trzeba pojawić się w sądzie?

Unieważnienie małżeństwa - ile razy trzeba pojawić się w sądzie?

Sprawa unieważnienia małżeństwa wiąże się zawsze ze stawieniem się w sądzie kościelnym, podczas prowadzenia postępowania. Ile razy strony procesowe będą musiały się pojawić?

Tak na prawdę nie ma ściśle określonej liczby przesłuchań podczas prowadzenia sprawy o nieważność małżeństwa kościelnego. Wiele zależy od okoliczności i przedmiotu sprawy.

Unieważnienie małżeństwa - wiele zależy od powodów 

Jednym z czynników wpływających na długość procesu i konieczność przyjścia do sądu, są powody, dla którego co najmniej jedna ze stron chce postępowania. W przypadku chociażby problemów natury psychicznej, proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa musi być wsparty poprzez opinię biegłego. Natura psychiczna jest na tyle ważnym aspektem, że bez zbadania sprawy przez zewnętrznego specjalistę, proces nie może odbyć. Wprawdzie nie jest to typowe pojawienie się na rozpoznaniu sprawy w sądzie kościelnym, jednak sam fakt jest konieczny. W przypadku nie pojawienia się u biegłego, taka sytuacja może wpłynąć na treści w aktach całej sprawy i mieć negatywne konsekwencje w ostatecznym wyroku. Brak obecności nie oznacza w stu procentach negatywną opinię, jednak jest to wielce prawdopodobne, bowiem proces kościelny składa się również z bezpośredniego badania strony przez specjalistę.

Proces unieważnienia małżeństwa może się przedłużyć o dodatkowe wizyty w sądzie kościelnym również poprzez pojawienie się kolejnych przyczyn już w trakcie postępowania. Strony są zatem zmuszone zeznawać więcej niż minimum jeden raz.

Unieważnienie małżeństwa - materiały dowodowe 

Czas procesu jest wydłużany także w przypadku rozpoznania, bądź uzupełniania materiałów dowodowych. Strony mają nieograniczoną możliwość zapoznania się z materiałami w sprawie - tj. ich odczyt nie musi odbyć się tylko raz. Naturalnym jest również ten fakt, kiedy do postępowania zostają dołączone kolejne dowody, pojawiają się nowe przyczyny poparte o materiał, bądź też do sądu powołani są nowi świadkowie. Niektóre z sytuacji mogą wymagać też kolejnych opinii biegłych, co zwiększa liczbę wizyt w związku z procesem o unieważnienie małżeństwa zwłaszcza, jeśli są to kwestie kluczowe dla całego przebiegu sprawy w sądzie kościelnym.

Kancelaria Dignitas z nagrodą plebiscytu Orły Praw...
Czy zdrada zawsze oznacza przyznanie rozwodu kości...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 26 maj 2024