Czy po rozwodzie cywilnym można przyjmować Komunię Świętą?

Komunia Święta
Stawiając takie pytanie można przyjąć, że jeśli Kościół staje w obronie instytucji małżeństwa, to również można założyć, że cywilny rozwód może być powodem do niedopuszczenia do przyjmowania komunii świętej przez rozwodników.

Postarajmy się jednak odpowiedzieć na to pytanie na podstawie przykładów, a nie przypuszczeń.

Rozwód cywilny a Komunia Święta 

Z pewnością rozwód, a przez to trwałe rozstanie małżonków, nie jest sytuacją pozytywną. Zwłaszcza kiedy bierzemy pod uwagę przyczyny ich rozstania (zdrada, przemoc). Jednak inne ma się podejście do rozwodu z powodu zdrady, a jeszcze inne do rozejścia się małżonków z przyczyny przemocy fizycznej.

Na podstawie tych dwóch przyczyn sąd cywilny może orzec rozwód. Jedna ze stron może w tych sytuacja być uznana za stronę niewinną za rozpad małżeństwa. Strona niewinna będzie cywilnie rozwodnikiem, jednak nie będzie to powodować konsekwencji w postaci niedopuszczenia do Sakramentu Świętego.

Jak jest więc w przypadku strony, która spowodowała rozpad małżeństwa? Wiadomym jest, że strona winna dopuszczając się agresji czy zdrady postąpiła źle, ale ma ona szanse zaprzestać negatywnym czynom i dzięki temu może przyjmować komunię świętą, nawet jeśli małżonkowie są po rozwodzie i nie powrócili do siebie.

Rozwodnicy, którzy jednak zawarli (po rozpadzie swojego małżeństwa) nowy związek formalny czy też nieformalny, wyzbyli się prawa do przyjmowania komunii świętej.

Pojawiają się jednak coraz częściej sytuacje, gdy osoby pozostają ze sobą w cywilnym kontrakcie, a mimo to przyjmują komunię świętą i jest to zgodne z prawem. Jest to spowodowane faktem, iż jest na to prawne, kościelne przyzwolenie, które posiada konkretne warunki do spełnienia. Jest to na przykład kwestia pożycia intymnego, która jest związana z podjęciem wspólnego życia, ale nierozumianego na sposób małżeński. 

Podsumowując, nie należy rozumieć rozwodu cywilnego jako jedynego powodu niedopuszczenia do komunii świętej, ponieważ to rozwiązanie nie jest zapisane w prawie.

Czy można ponownie wszcząć proces kościelny z iden...
Rozwód kościelny - jakie znaczenie w kościele ma p...
 

Komentarze 1

Gość - Aleksander w poniedziałek, 13 wrzesień 2021 22:26

Z tym zakazem przyjęcia komunii świętej przez osoby rozwiedzione jest oczywista bzdura wyssana z palca. Zostało wymyslone przez instytucje kościele.

Z tym zakazem przyjęcia komunii świętej przez osoby rozwiedzione jest oczywista bzdura wyssana z palca. Zostało wymyslone przez instytucje kościele.
Gość
wtorek, 25 czerwiec 2024