Uzależnienia przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa

rozwod-koscielny-przez-alkoholizm Rozwód kościelny przez alkoholizm

Uzależnienia to bardzo szeroka grupa zagadnień, mająca różne podłoża i przyczyny. Niezdolność natury psychicznej jest jednym z argumentów, według którego można orzec o nieważności małżeństwa.

Do uzależnień należą m.in. narkomania oraz alkoholizm - czyli problemy dotykające bardzo wiele osób, ten pierwszy zwłaszcza wśród młodszych osób. Do tego dochodzą kłopoty nieco innego rodzaju, np. pracoholizm, uzależnienie od seksu, czy uzależnienie od komputerów i internetu, albo hazardu (kasyna, zakłady bukmacherskie itp). Często niektóre z tych nieprawidłowości w dodatku łączą się ze sobą, co wpływa jeszcze bardziej niekorzystnie na daną osobę i otoczenie wokół niej.

Rozwód kościelny (prawidłowa nazwa to stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego) można orzec na podstawie ogólnego określenia - niezdolności natury psychicznej, a nie według konkretnego rodzaju uzależnienia. Grupa uzależnień bowiem stale się zmienia, dlatego nie jest możliwe podanie konkretnego powodu z prawa kanonicznego, ponieważ ten musiałby być regularnie aktualizowany, wraz z pojawieniem się kolejnej choroby. Dobrymi przykładami są np. rozwój technologiczny i uzależnienie od internetu, czy też pojawienie się swego czasu środków odurzających w postaci dopalaczy. Gdyby Prawo Kościelne ściśle funkcjonowało na bazie konkretnych problemów tego typu, sąd nie byłby w stanie orzec o winie, gdyby chodziło o jakieś nowe, niestandardowe zagadnienie. Dotyczy to także opiniowania spraw przez biegłych.

Inną kwestią jest także to, że strony procesowe niekoniecznie specjalizują się w tematyce medycznej i psychologicznej, wobec czego ciężko jest obiektywnie i dokładnie sprecyzować uzależnienia i objawy, dlatego sąd bierze pod uwagę fakty, które wypełniają zakres wytycznych dotyczących niezdolności natury psychicznej.

Warto również nadmienić, że osoba pochłonięta przez uzależnienie, nie musi odznaczać się wyłącznie negatywnymi cechami. O pozytywnych bodźcach wskazuje często obrońca węzła małżeńskiego. Alkoholizm czy narkomania potrafi dotknąć bowiem wysoko postawionych i dobrze radzących sobie zawodowo pracowników, ale z jakichś przyczyn momentami zbaczają z dobrej drogi, albo też uzależnienia są związane bezpośrednio np. z presją pojawiającą się w pracy. Sąd Biskupi musi zatem wziąć pod uwagę każdy aspekt, zarówno pozytywny, jak i negatywny, aby sprawiedliwie wydać decyzję o stwierdzeniu nieważności małżeństwa, czy też nie.

Alkoholizm przyczyną nieważności małżeństwa
Nominacja do roli adwokata przy Gdańskim Trybunale...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 14 lipiec 2024