Alkoholizm przyczyną nieważności małżeństwa

uzaleznienie-przyczyna-rozwodu-koscielnego Uzależnienie przyczyną rozwodu kościelnego

Czy rozwód kościelny można uzyskać przez alkoholowe uzależnienie jednego z partnerów? Prawo Kanoniczne określa, że jest to jedna z przyczyn stwierdzenia nieważności małżeństwa.

W obowiązującym Kodeksie Prawa Kanonicznego istnieją zapisy o niezdolności do zawarcia związku małżeńskiego, z uwagi na kłopoty natury psychicznej, przez co u danej osoby nie jest możliwe podjęcia istotnych obowiązków, związanych z małżeństwem. Alkoholizm jest jednym z powodów, który znacząco wpływa na podjęcie decyzji, czy sakrament jest ważny. W Sądach Biskupich to dość częste zagadnienie.

Rozwód z powodu alkoholizmu

Alkoholizm jest u człowieka psychicznym problemem, w tym wypadku dotyczy uzależnienia od napojów wyskokowych. Nadmierne spożywanie trunków powinno być proste do zauważenia, bowiem mocno wpływa na zachowanie dotkniętego tą chorobą i działa w wielu przypadkach zdecydowanie przeciwko, zarówno dla zdrowia, jak i psychiki, jego sytuacji finansowej i relacji z innymi osobami. Każde uzależnienie człowieka prowadzi do pewnego rodzaju upośledzenia, czy też spowolnienia przy podejmowaniu różnych decyzji, nierzadko bardzo ważnych dla życia i dalszego funkcjonowania, jednak każdy przypadek objawia się różnym podłożem psychicznym. Stan emocjonalny jest bardzo zachwiany, dlatego niezwykle zagrożona jest możliwość racjonalnego funkcjonowania i zdolności podjęcia obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa z drugą osobą. Jest to zatem jedna z wątpliwości, uwzględniona w prawie kanonicznym.

Prawo Kościelne wyraźnie mówi, że zawarcie sakramentu nie będzie możliwe, w przypadku zachwiania osobowości jednego z partnerów, wynikająca z zaburzeń natury psychicznej. Zwłaszcza, jeśli dodatkowo pojawiają się objawy agresji, znęcanie psychiczne, czy też fizyczne. Alkoholizm jest poważnym problemem, utrudniającym podejmowanie obowiązków małżeńskich, których celem jest dobre pożycie, budowa relacji interpersonalnych, spłodzenie oraz wychowanie potomstwa. Jeśli któraś ze stron nie jest w stanie tego wypełnić, Sąd Kościelny może orzec o stwierdzeniu nieważności małżeństwa kościelnego.

Problemy po ślubie a stwierdzenie nieważności małż...
Uzależnienia przyczyną stwierdzenia nieważności ma...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 25 czerwiec 2024