Problemy po ślubie a stwierdzenie nieważności małżeństwa

Rozwód kościelny przez choroby psychiczne Rozwód kościelny przez choroby psychiczne

Bardzo często zdarzają się sytuacje, że kłopoty między partnerami ujawniają się już po ślubie. Czy wtedy można uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa?

Stwierdzenie nieważności małżeństwa - niezdolność natury psychicznej

Największą ilość spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa, stanowią te mające podłoże natury psychicznej (kan. 1095), na którą składają się choroby psychiczne, a także zaburzenia psychiczne. Bardziej poważne i groźniejsze są problemy związane z chorobami, niż z samymi zaburzeniami. Wniosek o uznanie stwierdzenia nieważności małżeństwa zostanie podczas procesu odrzucony, jeżeli dana choroba psychiczna będzie zdiagnozowana już po zawarciu związku małżeńskiego.

Nie będzie miało w tym momencie znaczenia, że wszelkie symptomy oraz niepokojące objawy, mają wpływ na partnera, czy dzieci, a ostatecznie na sam związek między dwiema osobami. Sąd kościelny nie ma w tym momencie podstaw do "rozwodu kościelnego", ponieważ choroba psychiczna pojawiła się już "po fakcie", co zresztą jest jasne w prawie kanonicznym, które mówi, że związek małżeński z powodu różnego rodzaju problemów nie mógł być zawarty od samego początku. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie separacji.

Rozwód kościelny - kłopoty po ślubie

Niekiedy sprawa jest jednak zdecydowanie trudniejsza. Jedna strona procesowa może bowiem twierdzić, iż w czasie przedślubnym wszystko układało się pomyślnie i nie było żadnych wątpliwości co do zawarcia związku małżeńskiego i kryzys ujawnił się dopiero później. Mimo wszystko warto dogłębnie zbadać problem, czy wpływu na pojawienie się choroby psychicznej nie miały jakieś wydarzenia jeszcze przed uroczystościami ślubnymi, zwłaszcza jeśli całość dotyczy krótkiego okresu czasu. Wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że sąd metropolitalny uzna małżeństwo za nieważne.

Z tego też względu - czyli możliwości zawiłości i wykryciu dodatkowych wątków - przed procesem wyrok w którąś ze stron nie musi być pewny. Przykładem z innej kategorii jest chociażby np. wykluczenie potomstwa, gdzie ewentualny powód do stwierdzenia nieważności małżeństwa, może przypaść zarówno na okres przedślubny, jak i po zawarciu małżeństwa.
Prawo kościelne i prawo cywilne - różnice
Alkoholizm przyczyną nieważności małżeństwa
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 14 lipiec 2024