Prawo kościelne i prawo cywilne - różnice

Prawo kościelne i prawo cywilne Prawo kościelne i prawo cywilne

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego często jest określane jako rozwód kościelny. Jak to jednak wygląda wyłącznie od strony prawa kościelnego?

Czy istnieje rozwód kościelny?

Rozwód kościelny to najprostsze i najczęściej używane określenie w sprawie ślubu kościelnego i rozłączenia małżonków. Termin ten jednak nie funkcjonuje w samym prawie kanonicznym z prostego względu. Rozwód jest bowiem faktycznym rozdzieleniem partnerów, natomiast stwierdzenie nieważności małżeństwa jest orzeczeniem mówiącym o tym, że małżeństwo było nieważne już w momencie jego zawarcia. I tylko taka forma obowiązuje w Kościele.

Różnice między rozwodem cywilnym a nieważnością małżeństwa

Jedną z różnic, jakie zachodzą między prawem cywilnym, a prawem kościelnym, jest wiek. Kościół dopuszcza możliwość zawarcia związku małżeńskiego osób małoletnich, tj. kobiety z ukończonym czternastym rokiem życia, a szesnastym w przypadku mężczyzn. Według prawa cywilnego obie osoby powinny mieć minimum 18 lat, choć w przypadku damskiej części możliwy jest wyjątek i ślub w wieku już 16 lat, jeśli przekona się do tego sąd rodzinny.

Trzeba jednak dodać, że w każdym kraju wiek w sprawach cywilnych regulują lokalne przepisy, natomiast prawo kościelne jest jedno - globalne. Ponadto w cywilnych regulacjach nie ma możliwości unieważnienia związku między osobami, jeżeli osiągnięto już wymagany wiek, bądź też gdy kobieta spodziewa się dziecka. Inne jest też nazewnictwo - unieważnienie (cywilnie) i stwierdzenie nieważności (prawo kościelne).

Inną kwestią jest też np. pojęcie symulacji, wokół którego może opierać się proces w Sądzie Kościelnym, a którego nie ma w zwykłym sądzie. Zachowanie rozkładane jest na części i jeśli analiza wykaże, że jedna ze stron wzięła ślub, ale w rzeczywistości tego nie chciała, albo nie akceptowała któregoś z elementów pożycia, to małżeństwo zostanie uznane za nieważne.

Ostatnim punktem, jaki przytoczymy w tym artykule, są różnice związane z pokrewieństwem oraz adopcją. Kościół zakazuje związków osób na linii prostej wszystkich stopni, a także w linii bocznej do stopnia czwartego. W prawie rodzinnym regulacje dotyczą linii prostej i rodzeństwa.​

Rozwód kościelny - jakie znaczenie w kościele ma p...
Problemy po ślubie a stwierdzenie nieważności małż...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 29 luty 2024