Uzależnienie od hazardu a unieważnienie małżeństwa kościelnego

Uzależnienie od hazardu a unieważnienie małżeństwa kościelnego Uzależnienie od hazardu a unieważnienie małżeństwa kościelnego

Jednym z powodów nieważności małżeństwa kościelnego może okazać się uzależnienie od hazardu.

Tego rodzaju problem nie jest rzadkim, jeśli chodzi o rozpad małżeństwa, zwłaszcza tego cywilnego.

Hazard jest obecny w życiu ludzi właściwie od zawsze. To różnego typu rozrywka, związana z grami oraz zakładami, w których kluczem jest wygrywanie oraz przegrywanie pieniędzy. Wiele o ostatecznym rezultacie decyduje m.in. przypadek, co zwiększa ryzyko każdego zakładu i ewentualnych kłopotów, jeśli w grę wchodzą środki materialne i pieniężne.

Hazard w małżeństwie

Do hazardu zaliczamy gry losowe, gry wzajemne, gry w karty, czy też na automatach. Wiele z nich, zwłaszcza gry losowe, związanych jest z przypadkowością. Gry hazardowe możliwe są zarówno w punktach stacjonarnych, jak i w internecie. W sieci odnajdziemy każdego rodzaju hazard, w tym również zakłady bukmacherskie, dotyczące sportu.

Prawnicy kościelni często spotykają się ze sprawami problemów w małżeństwach, których składową jest hazard po jednej ze stron. Powodem jest uzależnienie, które wisi nad osobą, pragnącą wygrać duże pieniądze, zaczynając tym samym grać coraz częściej, zwłaszcza jeśli początkowo passa jest pomyślna.

Pierwszy podstawowy problem polega na tym, że dobra passa kiedyś się kończy. Powoduje to serię porażek i strat, powiększając skalę utraty środków, natężenie pożyczek, długów, brania pieniędzy zarówno od znajomych, czy też w formie oficjalnych kredytów, bądź pożyczek z banków. Kłopoty finansowe tworzą się niczym spirala.

Kolejne kwestie na drodze problemów dotyczą m.in. utraty pracy oraz kłopotów rodzinnych, a także ewentualne popełnianie przestępstw - kradzieży, a nawet zabójstw. Tak wiele zaburzeń jest prostą drogą do rozpadu małżeństwa oraz straty znajomych i przyjaciół, którzy nie chcą mieć kontaktów z osobą uzależnioną.

Uzależnienie od hazardu w prawie kanonicznym należy do grupy zaburzeń zdrowia psychicznego oraz fizycznego, mogące znacząco utrudniać spełnienie wszystkich obowiązków małżeńskich. Osoba uzależniona może również nabawić się depresji.

Kłopoty związane z uzależnieniem od hazardu mogą objawiać się m.in. chęcią ciągłego brania udziału w zakładach, ciągłą presją na zdobycie kolejnych środków pieniężnych, a w przypadku problemów z długami, lub po prostu braku możliwości zdobycia kolejnych środków - problemy z psychiką i np. próby samobójcze.

Kłopoty w takiej skali jednej osoby, sprowadzają na siebie problemy również u innych osób, w tym zwłaszcza u rodziny. Nie jest możliwe prowadzenie szczęśliwego związku małżeńskiego w obecności partnera, który jest uzależniony od hazardu. Uzależnienie od gier i zakładów jest solidną podstawą do uzyskania tzw. rozwodu kościelnego.

Rozszerzenie przedmiotu sporu o nowe przyczyny w t...
Dzieci a nieważność małżeństwa
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 25 czerwiec 2024