Rozszerzenie przedmiotu sporu o nowe przyczyny w trakcie procesu kościelnego

Rozszerzenie przedmiotu sporu Rozszerzenie przedmiotu sporu

Czy podczas rozpoczętego procesu kościelnego możliwa jest zmiana, albo dodanie kolejnego tytułu prawnego do przedmiotu sporu?

Prawo gwarantuje możliwość przedłożenia nowych dowodów, jak i rozszerzenia przedmiotu danego sporu, jeżeli postępowanie dowodowe nie zostało jeszcze zamknięte. Jest to standard. Oczywiście wszystko powinno opierać się na mocnych, wartościowych argumentach, które odnajdziemy w zebranych materiałach dowodowych, już w czasie publikacji akt.

W tym momencie trzeba sobie zatem zadać pytanie, czy prośba o rozszerzenie sporu będzie zasadne i czy w aktach sprawy zachodzi powód, dla którego warto to zrobić. Do tego należy również zastanowić się, czy są dowody na potwierdzenie danej przyczyny.

Powodzenie rozszerzenia przedmiotu sporu

Zawsze jednak pojawia się niepewność, nawet w sytuacji faktycznie możliwego udowodnienia tytułu sprawy. To natomiast nie oznacza pewności zwycięstwa oraz pozytywnego dla danej strony wyroku, mimo że nowy tytuł prawny mocno stoi przeciwko dotychczasowemu.

Wracając jednak do naszego głównego wątku, istnieje opcja rozszerzenia przedmiotu sporu przed zamknięciem postępowania dowodowego, ale jego koniec nie zamyka całkowicie drogi do złożenia nowych faktów później. Z całą pewnością argumenty muszą jednak przewyższać dotychczas zebrane materiały i mieć solidne podstawy.

Rozszerzenie przedmiotu sporu w innym momencie

W przypadku niepowodzenia na każdym polu, istnieje następnie wykorzystanie nowych tytułów prawnych na poziomie szczebla apelacyjnego. W tym czasie należy już natomiast zastanowić się nad trzema możliwościami: wykorzystać prośbę o dołączenie nowego tytułu prawnego w trakcie apelacji, oczekiwać najpierw na wyrok II instancji i ewentualnie wtedy dołączyć nowe fakty, albo też rozpocząć proces od samego początku.

Jak widzimy, rozszerzenie przedmiotu sporu możliwe jest w kilku fazach procesu kościelnego, ale w każdym przypadku należy je podeprzeć zasadnością i dowodami, umiejąc jednocześnie z nich skorzystać w praktyce.

Apostazja a ślub w kościele
Uzależnienie od hazardu a unieważnienie małżeństwa...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 26 maj 2024