Uzależnienie od internetu a nieważność małżeństwa kościelnego

Uzależnienie od internetu a nieważność małżeństwa kościelnego Uzależnienie od internetu a nieważność małżeństwa kościelnego

Zbyt częste korzystanie z internetu może skończyć się uzależnieniem, czyli tzw. siecioholizmem. Czy ten fakt również może być powodem do stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego?

Siecioholizm z całą pewnością jest sytuacją, w której człowiek pochłania cały swój czas na cyfrowe bodźce. Czy tego typu zachowania mogą powodować problemy z budowaniu więzi małżeńskiej?

Uzależnienie od internetu - definicja

Uzależnienie od internetu należy do grupy sytuacji patologicznych, mogących zdecydowanie zakłócić funkcjonowanie człowieka. To nadmiernie używanie komputera z dostępem do sieci ma swoje skutki w psychice, stanie fizycznym, jak i sprawach ekonomicznych, społecznych oraz rodzinnych. Do siecioholizmu należy m.in.:

  • uzależnienie od internetu,
  • erotomania w sieci,
  • socjomania,
  • nadmiar przyswajanych informacji z różnych źródeł.

Uzależnienie od internetu może skutkować poważnymi zaburzeniami, bądź zerwaniem relacji i wszelkich więzi ze współmałżonkiem/współmałżonką, zwłaszcza w przypadku regularnego korzystania np. z usług stron erotycznych, z dostępem do filmów, zdjęć, bądź chatów, zamiast budować swoje więzy w domu. Świat wirtualny może całkowicie przysłonić to co jest ważniejsze, a więc prawa oraz obowiązki wynikające ze związku małżeńskiego.

Uzależnienie od internetu powoduje szkody psychiczne

Generalnie rzecz biorąc, uzależnienie od internetu może doprowadzić do szeregu zaburzeń na wielu polach, od wcześniej wspomnianych obowiązków małżeńskich, poprzez brak form aktywności fizycznej, zaburzenia tożsamości, niemożność ustalenia priorytetów w życiu, aż po stałe stany lękowe oraz depresję.

Uzależnienie od internetu przyczyną nieważności małżeństwa kościelnego?

Czy sytuację związaną z uzależnienie od internetu można połączyć z ewentualnym procesem kościelnego o stwierdzenie nieważności małżeństwa? Można, jeśli partner lub partnerka nadmiernie korzystała z sieci jeszcze przed ślubem i w momencie zawarcia małżeństwa żyła jako osoba uzależnione od sieci. Każdy przypadek jest inny, dlatego należy dogłębnie przeanalizować, czy dane małżeństwo zostało zawarte jeśli, ponieważ osoba uzależniona już wtedy nie była w stanie zapewnić, że podoła wszystkim obowiązkom małżeńskim.

Narkomania i stwierdzenie nieważności małżeństwa k...
Wpadka powodem nieważności małżeństwa kościelnego?
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 kwiecień 2024