Wpadka powodem nieważności małżeństwa kościelnego?

Wpadka powodem nieważności małżeństwa kościelnego?

Związki małżeńskie nierzadko bywają wynikiem tzw. wpadki. Czy jest to realny powodu uzyskania rozwodu kościelnego?

Nie jest żadna tajemnicą, że większość par już zdecydowanie przed zawarciem związku małżeńskiego ze sobą współżyje i to jeszcze na etapie relacji, kiedy nie mówi się zbyt często o wspólnej przyszłości, a zwłaszcza w kontekście ślubu. Częstym przypadkiem jest zatem fakt, że partnerka zachodzi w ciążę właśnie w tym okresie, co później przyspiesza rozmowy i decyzję o sformalizowaniu związku. Niekoniecznie jednak małżeństwo może być ważne.

Wpadka podstawą do nieważności małżeństwa?

W przypadku zawarcia małżeństwa kościelnego po tzw. wpadce, pojawiają się dwa ewentualne argumenty, wobec których Sąd Kościelny mógłby podjąć decyzję o nieważności małżeństwa. Jednym z nich może być bojaźń i przymus, natomiast drugim powodem jest symulacja całkowita, czyli wykluczenie małżeństwa kościelnego.

Co do kwestii bojaźni, często przynajmniej jednemu z partnerów sugeruje się z zewnątrz (np. od rodziców), że skoro będzie narodzenie dziecka, to powinno się również zawrzeć ślub z drugą stroną.

Jeśli chodzi o symulację całkowitą, to takowa powstaje w przypadku albo obu stron, albo jednego z partnerów. Dochodzi do zawarcia małżeństwa wbrew sobie, mimo braku miłości do partnera lub partnerki, z powodu np. chęci sformalizowania związku wyłącznie z uwagi na potomstwo. W związku z tym jest to nieważna, nieszczera przysięga małżeństwa.

W przypadku połączenia tzw. wpadki z późniejszą bojaźnią, to ta jest obecna w sytuacjach nacisków z zewnątrz, czyli np. ze strony rodziców. Podstawowym ich argumentem jest wówczas zmuszenie do ślubu jako odpowiedzialność za to, co para zrobiła. To widoczna jest jeszcze zwłaszcza w małych miejscowościach, na wsiach oraz w rodzinach mocno religijnych i strachu starszych członków rodziny przed opinią np. sąsiadów, czy znajomych. Bojaźń występuje przede wszystkim u osób młodszych.

Podsumowując, tzw. wpadka może być istotnym czynnikiem do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Może się tak zdarzyć w przypadku bojaźni i jednoczesnego przymusu, albo też z uwagi na symulację całkowitą.

Uzależnienie od internetu a nieważność małżeństwa ...
Obrońca węzła małżeńskiego - kim jest i jaka jest ...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 14 lipiec 2024